Patikėkite savo šypseną šeimos klinikai Codantis – ir tapkite mūsų gražios šeimos nariu.
Patikėkite savo šypseną šeimos klinikai Codantis – ir tapkite mūsų gražios šeimos nariu.

Dantų šepetėliai: kaip pasirinkti

Dantų priežiūra namuose, nuo mums įprastos vaikystėje (išsivalyti dantis prieš miegą), gerokai patobulėjo ir prasiplėtė. Ar tai tik pardavėjų siekis uždirbti daugiau ir ar tikrai mums visko tiek reikia? Trumpai pasakojame į ką atkreipti dėmesį renkantis savo asmenines dantų priežiūros priemones ir kuo jos svarbios.

Kaip išsirinkti dantų šepetėlį?

Dantų šepetėlis – viena geriausiai visiems atpažįstamų ir žinomų kasdieninių dantų higienos priemonių, kuri yra kiekvieno namuose. Mokslininkai ir specialistai rekomenduoja dantų šepetėlį atnaujinti bent kas 12-16 savaičių (apie 3-4 mėnesius), tačiau pripažinkim, kad tai retai kam pavyksta. Dažnai žmonėms gali kilti klausimas, ar toks dažnas keitimas tikrai reikalingas ar tai tik marketinginis pardavėjų triukas. Tiesa ta, kad dantų šepetėlio paskirtis yra kovoti su apnašomis ir bakterijomis, tačiau su laiku šepetėlio šereliai praranda standumą, prisitaiko prie jūsų dantų formų, todėl nebegali efektyviai atlikti savo paskirties ir jūsų dantų valymas praranda efektyvumą. O prasta dantų priežiūra ilgainiui gali sukelti rimtas dantenų ligas ir pasekmes, iki dantų praradimo.

Tačiau kai jau nusprendžiate pakeisti šepetėlį, ar atkreipiame dėmesį, pagal ką renkatės naująjį? Ar pagal didžiausią nuolaidą prekybos centre, gamintoją, pagal akį traukiančias spalvas ir dizainą ar ekologiją? O gal nuolatos bandote ir ieškote vis naujo? Todėl raginame, jei negalite prisiminti, kada keitėte savo dantų šepetėlį, laikas skubėti į parduotuvę ar vaistinę. Ir keletas patarimų, kaip išsirinkti geriausią dantų šepetėlį:

Dantų šepetėlio šereliai

Kadangi pagrindinė dantų šepetėlio funkcija yra mechaniškai nuvalyti apnašas ir bakterijas, todėl vienas pagrindinių savybių, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, yra šerelių kiekis ir forma. Kuo daugiau šerelių, kuo jie tankesni, tuo daugiau danties paviršiaus apima, tuo daugiau bakterijų pasiekia. Dantų šereliai būna trijų pagrindinių tipų: minkšti, vidutinio kietumo ir kieti. Odontologai ir specialistai visuomet rekomenduoja rinktis tik minkštus (soft) arba ultra minkštus (ultra soft) šerelius.

Minkšti šereliai yra patys saugiausi, nes rizika pažeisti emalį ir dantenas yra pati mažiausia. Retkarčiais, kai apnašų nepavyksta nuvalyti minkštais šereliais, galima pabandyti laikinai panaudoti vidutinio kietumo šerelius. Tačiau šiuo atveju reikėtų nepamiršti, kad rizika subraižyti ir pažeisti emalį, paskatinti abraziją ir dantenų recesiją smarkiai išauga ir specialistai to nerekomenduoja atlikti namuose. Naudojant kietus šerelius minėtos problemos yra neišvengiamos. Todėl neapsigaukite apgaulingu kietų šerelių suteiktu švaros jausmu, nes jis atneš daug daugiau problemų ateityje, todėl jų patariame vengti.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į šerelių formą. Odontologai ir specialistai rekomenduoja rinktis dantų šepetėlius su prailgintais šereliais, nes jie padeda pasiekti gilesnius tarpdančius ir efektyviau išvalyti ertmes arčiau dantenų. Šerelių forma turėtų būti užapvalinta, patys šereliai neturėtų būti nukirsti, kad neturėtų aštrių formų ir nebraižytų.

dantu sepeteliai

Dantų šepetėlio galvutė

Parduotuvėje dantų šepetėlių stende galima išvysti įvairių dantų šepetėlių galvučių dydžių ir formų, tad kaip pasirinkti? Kad geriau suprasti, kuri dantų šepetėlio galvutė tinkamiausia jums, reikėtų įsiminti pagrindinę mintį: kuo mažesnė šepetėlio galvutė, tuo lengviau ir patogiau pasieksite įvairias ertmes, todėl venkite didelių, kvadratiškų šepetėlių. Bendra rekomendacija: dantų šepetėlio galvutė turi būti vidutinio dydžio, kad būtų patogu ir lengva ją sukioti įvairiomis kryptimis burnoje. Tuo tarpu vaikams šepetėlių galvutės turi būti itin mažos ir kisti kartu su jų amžiumi. Daugiau patarimų apie vaikų dantų priežiūrą ir priemones skaitykite čia.

Dantų šepetėlio rankenėlė

Šiame pasirinkimo etape neabejotinai akis užkariauja dizainas ir spalva, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad amortizuojantis kaklelis leidžia sumažinti dantų šepetėlio spaudimą į dantis. Todėl, jei gaunate pastabų iš savo odontologo, kad valote per stipriai, amortizuojantys kakleliai gali lengvai ištaisyti jūsų ne iki galo tinkamus įpročius. O pati rankenėlė – čia jau jūsų skonio reikalas, svarbu, kad ji neslystų, būtų patogi ir maloni laikyti.

Elektriniai dantų šepetėliai

Odontologai rekomenduoja valyti dantis du kartus per dieną ir ne trumpiau nei dvi minutes. Jei jums sunku įgyvendinti šiuos reikalavimus ar ranka pavargsta atlikinėjant teisingus judesius, primename, kad elektriniai dantų šepetėliai – puiki išeitis. Elektrinių dantų šepetėlių privalumas – jie atlieka tolygius, vienodus sukamuosius judesius, be jūsų asmeninių pastangų, todėl elektrinis šepetėlis atliks daug daugiau judesių per tą patį laiką, nei jūs pajėgtumėte tai padaryti patys, todėl bakterijoms ir apnašoms yra sudėtingiau išlikti "įsikibus".

elektrinis dantu sepetelis

Elektrinių šepetėlių pasirinkimas šiuo metu yra labai platus. Tačiau juos renkantis galioja panašios taisyklės kaip ir renkantis įprastus šepetėlius – tai šerelių minkštumas, tankumas ir forma, galvutės forma. O papildomos elektrinių dantų šepetėlių pasirinkimo galimybės – tai jų judesių kiekis ir veikimo principas. Elektriniai dantų šepetėliai būna:

  • Motoriniai – tai primityviausias tipas, atlieka kelis tūkstančius judesių per minutę, iš principo atlieka bazines funkcijas, todėl rinkoje išsiskiria mažiausia kaina.
  • Garsiniai – efektyvesni nei motoriniai, atlieka nuo keliolikos tūkstančių iki kelių šimtų tūkstančių judesių, todėl puikus kainos ir kokybės santykis.
  • Ultragarsiniai – patys efektyviausi ir moderniausi, atlieka net kelis milijonų judesių per minutę, išsiskiria savo funkcionalumu ir efektyvumu. Tačiau atitinkamai yra brangiausias elektrinių šepetėlių tipas, tinka tiems, kurie vertina valymo kokybę.

Bendrai motoriniai ir garsiniai šepetėliai veikia tuo pačiu mechaniniu principu, vibracijomis šveisdami dantų apnašas. Ultragarsiniai dantų šepetėliai veikia kitu principu – ultragarso bangų pagalba skaido bakterijų grandines ir neleidžia susidaryti apnašoms. Odontologai ir specialistai rekomenduoja investuoti į savo dantų sveikatą ir rinktis ultragarsinius dantų šepetėlius.

Vieno danties šepetėlis, ar man jo reikia?

Vieno danties šepetėliai skirti problematiškų taškų ar ortodontinio gydymo technikos priežiūrai. Tačiau mes rekomenduojame, kad tai turėtų būti kiekvieno švaros mėgėjo rutinos dalis. Šiuo šepetėliu atsakingai galima nuvalyti ir išpoliruoti kiekvieną dantį iki tokio jausmo, kad gali pasirodyti, jog ką tik atlikote profesionalią burnos higieną.

Jei šiuo metu neturite specialaus gydymo, kurį jums paskyrė specialistas, vieno danties šepetėlį galite naudoti bent kartą per savaitę, nors ir žiūrėdami filmą, nuosekliai valydami kiekvieną savo dantį. Vieno serialo peržiūra gali pavirsti spindinčia jūsų šypsena. Šis šepetėlis turėtų būti itin minkštas, kad nepažeistų emalio.

Priemonės tarpdančiams

Atsakingai valėte dantis, tačiau apsilankius pas odontologą nuliūdino žinia apie šviežias skylutes – kur problema? Jei jūs neturite genetikos nulemtų sutrikimų ar ligų, jūsų dantų gedimą dažnu atveju nulemia probleminės vietos – tai tarpdančiai ir dantų vidinė pusė prie liežuvio, kurių šereliai nepajėgia išvalyti. Dažnu atveju dantys nėra tobulai išsidėstę dantų lanke, kai kur liečiasi tarpusavyje sudarydami kišenėles, kurias įprastu valymu pasiekti labai sunku. Todėl, jei norite maksimaliai sumažinti apsilankymų pas odontologus skaičių, būtina pasirūpinti ir tarpdančiais.

tarpdanciu prieziura

Šiai dienai tarpdančiams naudojamos pagrindinės trys priemonės:

  • Tarpdančių siūlas – iš karto po maisto kiekvieną dieną, kad neleistume po valgio ten kauptis apnašoms.
  • Tarpdančių šepetėliai – jei šiuo metu jums netaikomas specialus gydymas, juos reikėtų naudoti taip pat kaip ir įprastą dantų šepetėlį (ryte ir vakare). Pagal savo tarpdančių dydį galite įsigyti ir skirtingo dydžio tarpdančių šepetėlius.
  • Irigatoriai – šiek tiek palengvina darbą tiems, kam tingisi su mažyčiu šepetėliu valyti tarpdančius. Irigatoriai su vandens srove (dažnu atveju jos stiprumas yra reguliuojamas) padeda iš tarpdančių ir probleminių vietų išplauti apnašas.

Apibendrintai aptarėme privalomą dantų priežiūrą, kuri turėtų būti kiekvieno, siekiančio turėti sveikus dantis, rutina. Tačiau nepaisant nuoširdžios priežiūros, nepamirškite, kad profesionali burnos higiena yra privaloma.

©2024 - Visos teisės saugomos. Nomadi.lt | MB
envelopephone-handsetmap-markerclockcrossmenu