Dantų tiesinimas kapomis – tai šiuolaikinė ortodontinio gydymo technika, skirta spręsti tokius defektus kaip tarpas tarp dantų, dantų susigrūdimai, ne vietoje išdygę dantys, netaisyklingas sąkandis ir pan. Tai itin efektyvus, kur kas komfortiškesnis ir mažiau pastebimas dantų tiesinimo metodas nei tiesinimas breketų sistemomis, todėl tinkamas bet kokio amžiaus pacientams turintiems nuolatinius dantis.
Pagrindiniai dantų tiesinimo kapomis privalumai:
- Skaidrios kapos yra nepastebimos ant dantų
- Esant svarbiai progai galima išsiimti
- Patogu ir paprasta valytis dantų
- Visiškai nekeičia mitybos įpročių
- Trumpesnis gydymo laikas
- Kur kas retesni vizitai pas ortodontą
- Prognozuojami ir gydymo pradžioje įvertinami rezultatai
- Nesukelia jokių alergijų ar burnos ertmės pažeidimų
- Neskausminga
Kokie yra dantų tiesinimo kapomis minusai?
- Paciento savikontrolė – vienas didžiausių pastebimų minusų. Kadangi kapas nešioti labai paprasta ir jas galima bet kada išsiimti, kartais pacientai ima tuo piktnaudžiauti ir gydymo laikas gali išsitęsti dėl laiku nekeičiamų, per dažnai ir per ilgai nenešiojamų kapų.
- Ne visuomet galimas metodas. Tam tikrais itin sudėtingais atvejais kapos tampa nebe tokiu efektyviu metodu, tačiau įprastai tai įvertinęs gydytojas jus informuoja iš karto ir siūlo rinktis kitą metodą.
Kokiais atvejais galima tiesinti dantis kapomis?
Tiesinimas kapomis laikomas efektyviu metodu gydyti lengvo ir vidutinio laipsnio dantų susigrūdimą, dantų rotaciją, neproporcingus dantų tarpelius, bei koreguoti dantų atsikišimą į priekį ir kitas ortodontines problemas. Tačiau kai dantis reikia stumti daugiau nei 4mm, tai laikoma didelio laipsnio skeletine sąkandžio anomalija ir gydymas kapomis nebėra toks efektyvus.
Kuo dantų tiesinimas kapomis skiriasi nuo tiesinimo breketais?
Tiek kapos, tiek breketai atlieka tą pačią funkciją – tiesina dantis ir sprendžia ortodontines problemas. Tačiau kapos yra skaidrios visą dantų lanką dengiančios plonos plokštelės (panašios į balinimo kapas). Jos pagamintos naudojant naujausias technologijas, tiksliai nuskenuojant jūsų dantis, todėl labai gerai priglunda ir yra beveik nematomos, o jei reikia, gali būti išimtos (iki 2 val. per parą). Dėl galimybės jas išsiimti yra kur kas lengviau prižiūrimos ir nesukelia dirginimo ar nemalonių pojūčių burnos ertmėje. Paprastesnė priežiūra, patogus naudojimas ir didesnis komfortas yra pagrindiniai skirtumai lyginant dantų tiesinimą kapomis su breketais.
Ar dantų tiesinimas kapomis trunka ilgiau nei breketais, kiek tai trunka?
Ortodontinio gydymo metodas kapomis (arba plačiau žinomas dantų tiesinimas kapomis) savo efektyvumu nei kiek nenusileidžia gydymui breketų sistemomis, todėl gydymas trunka tiek pat. Vidutiniškai gydymas trunka nuo 9 iki 15 mėnesių. O gydymo trukmė priklauso nuo 2 dalykų:
- klinikinės situacijos – kiek pažengusi ir kokio sudėtingumo problema
- jūsų asmeninės atsakomybės – kaip atsakingai nešiosite kapas ir kiek dažnai ir ilgai laikysite jas išėmę.
Kokia yra dantų tiesinimo kapomis eiga?
- Pirmojo vizito metu gydytojas individualiai įvertina jūsų dantų ir sąkandžio būklę bei nustato ar gydymas kapomis yra tinkamas. Jei nėra jokių papildomų kliūčių, atliekami reikalingi atspaudai, dantų nuotraukos ir panoraminė dantų nuotrauka.
- Pasitelkus 3D skaitmenines naujausias technologijas ir pasinaudojus gautais duomenimis, kompiuterinėje programoje yra sudaromas gydymo planas, kuriame atvaizduojama esama dantų padėtis, kaip ji keisis ir net galutinis rezultatas, kaip dantys atrodys po gydymo.
- Jeigu pacientą tenkina vizualizacijoje pavaizduotas gydymo planas ir galutinis rezultatas ir numatoma gydymo kaina - patvirtinamas gydymo planas ir pradedama tik Jums skirtų skaidrių ortodontinių kapų gamyba.
- Prieš pradedant ortodontinį gydymą, jei reikia, atliekami pasiruošiamieji darbai, t. y. dantų gydymas, profesionali burnos higiena, tam tikrais atvejais – vieno ar kelių dantų šalinimas (dažniausiai protinių), siekiant sukurti papildomos vietos.
- Patvirtinus gydymo planą per 3 savaites kapos bus pristatytos Jūsų gydytojui, kuris susitikimo metu suteiks visą informaciją apie gydymo eigą ir kapų nešiojimą.
- Jūs savarankiškai nešiojate jums pagamintas kapas, laikotės gydymo plano, ir netrukus galite džiaugtis savo tobula šypsena.
Kokiu dažnumu reikia lankytis pas gydytoją ?
Lankytis pas gydytoją reikia kas 2-3 mėnesius (kapas kas maždaug 2 savaites turėsite pasikeisti savarankiškai).
Kam reikalingi tarpiniai apsilankymai pas gydytoją?
Apsilankymo metu gydytojas įvertina jūsų gydymo eigą, tai pat yra atliekama proksimalinė emalio redukcija, fiksuojamos specialios kompozicinės sagutės (angl. attachment), skiriami tarpžandikauliniai elastikai (jei reikia), bei suteikiamas naujas kapų komplektas.
Kokias kapas rinktis?
Kaip ir visur taip ir čia egzistuoja keletas skirtingu kapų gamintojų ir su kuo dirbti renkasi kiekvienas gydytojas remdamasis savo patirtimi. Mūsų odontologijos klinikoje naudojamos pasaulyje ir Lietuvoje pripažintos K Clear kapos, kurių beveik nesimato ir kurios beveik nesukelia skausmo. K Clear kapos pagamintos iš minkšto ir skaidraus, biologiškai nekenksmingo žmogaus organizmui plastiko.
Pagrindiniai klausimai apie kapas:
Ar nešiojant kapas švepluojama?
Gydymo pradžioje (adaptaciniame laikotarpyje) pirmąsias savaites, gali būti nežymus garsų tarimo pakitimas, vėliau jis išnyksta arba lieka sunkiai pastebimas.
Ar tai skausminga?
Ne, tai neskausminga. Užsidėjus naują kapą pirmąsias dienas gali būti jaučiamas nežymus veržimas ar maudimas, tačiau po 2-3 dienų jis išnyksta.
Ar galima valgyti nešiojant kapas?
Nerekomenduojama. Kadangi kapos nėra pritvirtintos ir jas galima išsiimti (iki 2 val. per parą), tam kad jų nepažeisti, nedeformuoti ir nenudažyti, rekomenduojama valgant ar geriant karštus, dažančius gėrimus, jas išsiimti.
Kaip dažnai keičiamos kapos?
Kapos keičiamos pagal numatytą gydymo planą maždaug kas 2 savaites.
Kaip nutiks jei nepakeisiu jų laiku?
Nieko, tiesiog šiek tiek išsitęs gydymas ir jų nešiojimo trukmė.
Ar galiu kartais jų nenešioti?
Tam, kad gydymas būtų efektyvus, rekomenduojama per parą neviršyti 2 valandų kapų nenešiojimo laiko. Tačiau, jei esant svarbiai progai labai retai viršysite laiką, nieko blogo neatsitiks. Tačiau piktnaudžiaujant tuo dažniau, tiesiog išsitęs gydymo laikas.
Kokia priežiūra reikalinga nešiojant kapas?
Dantų priežiūra išlieka nepakitus – svarbi reguliari burnos higiena ir teisingas dantų valymas. Kapos valomos šepetėliu ir neabrazyvia dantų pasta. Išsiėmimo laikotarpiu kapos saugiai laikomos specialioje dėžutėje.
Kiek man bus reikalinga skirtingų kapų?
Kapų skaičius yra individualus ir priklauso nuo jūsų gydymo plano.
Ar galima kapomis tiesinti tik vieną žandikaulį?
Taip.
Ar galima naudoti kapas dažnai keliaujant?
Taip. Sudarius gydymo planą, jūs gausite savo naujų kapų komplektą ir juos keisite savarankiškai, o pas ortodontą pasirodysite tik kas 1-3 mėnesius, todėl galėsite keliauti ir tuo pačiu gydytis. O jei vizitas bus atidėtas, nieko blogo nenutiks, tai tik atitinkamai tiek pat prailgins gydymo trukmę.
Ką daryti jei pamečiau ar sugadinau kapą?
Jei netikėtai netenkate gydymo kapos, reikia pradėti nešioti paskutinį kapų komplektą ir kuo skubiau informuoti savo gydytoją, kad jis jums užsakytų naują komplektą. Senas kapas galima nešioti iki 2 savaičių arba iki kol gausite naują komplektą. Gavus naują komplektą, gydymas tęsiamas toliau.
Nuo kokio amžiaus galima nešioti kapas?
Amžius neribojamas, gydymas kapomis galimas visiems, kurie turi visus išdygusius nuolatinius dantis.
Kiek kainuoja dantų tiesinimas kapomis?
Kaina yra labai individuali ir priklauso nuo situacijos sudėtingumo, todėl galima atsakyti tik įvertinus jūsų būklę, nustačius jums reikalingų kapų kiekį, tačiau orientacinė dantų tiesinimo kapomis kaina 2500 - 3800 Eur.